Jeste li znali da čovjek prosječno provede 40 minuta dnevno u čišćenju svoga doma i da su istraživači na Berlinskom institutu za medicinsku psihologiju pronašli poveznicu između kućanskih poslova, stresa i slabijeg tjelesnog funkcioniranja kod žena koje se oporavljaju od operativnih zahvata?
Čišćenje i održavanje doma ne mora uvijek biti gnjavaža, ako ste dosad redovito odbijali izlaske s prijateljima zbog neodgodivih kućanskih poslova, vrijeme je da to prestanete činiti.
Uz nekoliko jednostavnih trikova i savjeta vaš će dom uvijek biti čist i bez alergena, a vi ćete imati višak slobodnog vremena.
Kuhinjske spužvice
Većina ljudi koristi kuhinjske spužvice za svakodnevno čišćenje posuđa. Osim što su povoljne i lako dostupne, njihova grublja strana idealna je za čišćenje i uklanjanje zagorjelih naslaga s vaših posuda i tava. Međutim, spužvice za pranje posuđa često su i pravi rasadnici bakterija. Rješenje? Stavite spužvicu u mikrovalnu pećnicu na 90 sekundi. Toplina će uništiti bakterije za 99 posto, navodi se u istraživanju objavljenom u časopisu Journal of Environmental Health.
Osim zagrijavanja u mikrovalnoj pećnici, spužvicu možete staviti u perilicu posuđa i oprati je deterdžentom za pranje posuđa.
Kuhinjski ormarići
Kuhinjski ormarići jedna su od stvari koju svi zanemarujemo. Potrebne su vam dvije stvari kojima ćete bez muke ukloniti nakupine prljavštine sa svojih kuhinjskih ormarića, a vjerojatno ih već imate u svome domu: to su biljno ulje i soda bikarbona. Jednostavno pomiješajte ove sastojke u omjeru 2:1 u korist sode bikarbone i smjesom istrljajte kuhinjske ormariće koji će ponovno zablistati i izgledati kao novi.
Svi ste vjerojatno upoznati s činjenicom da lijepi bijeli jastuci nakon nekog vremena poprime ružnu žutu boju. Žute mrlje zapravo su nakupljeni znoj i mrtve stanice kože koje ostaju na jastucima dok spavamo. Dobra vijest je ta da jastuke ne morate nositi na kemijsko čišćenje već ih možete oprati i u perilici rublja. U deterdžent za pranje rublja dodajte pola šalice sredstva za izbjeljivanje kako biste ih ponovno učinili snježno bijelima.
Kako biste izbjegli pranje jastuka jednom mjesečno, nabavite i zaštitnu antibakterijsku jastučnicu s patentnim zatvaračem za dodatnu higijenu i zaštitu jastuka.
Čišćenje blendera
Čišćenje blendera u najboljem je slučaju iznimno opasna aktivnost. Prilikom svakog čišćenja ruke stavljate u zdjelu punu noževa nadajući se najboljem svaki put kada pokušate ukloniti ostatke voća i povrća nakon pripremanja omiljenog smoothieja.
Postoji rješenje i za to. Ljepljivi talog i ostatke hrane moguće je jednostavno ukloniti uz malo tople vode, sode bikarbone i deterdženta za pranje posuđa. Sastojke ubacite u blender i uključite ga na nekoliko minuta, a nakon toga dobroga isperite. Vaš će blender ponovno zablistati i biti spreman za upotrebu i nove pripreme zdravih napitaka.
Sudoperi
Sudoperi su uvjerljivo među najprljavijim mjestima u kući, a istraživanje objavljeno u Applied and Environmental Microbiology otkrilo je da su mnogi, čak i oni u bolnicama, pravo leglo bakterija otpornih čak i na lijekove.
Rješenje? Nakon dezinficiranja s antibakterijskim sredstvom za čišćenje, površinu sudopera i slavine prebrišite papirom za pečenje.
Vosak iz papira uklonit će vodene mrlje, ali i spriječiti njihovo ponovno stvaranje, a vaš će sudoper ostaviti sjajnim i suhim.